חושב להתגרש?

ההחלטה להתגרש היא החלטה משמעותית בעלת השלכות רבות לא רק עליך, אלא גם על מעגל הסובבים אותך.

האם אתה בטוח בהחלטתך?

בשלב הראשון כדאי לבחון ולענות בכנות על השאלה “האם אני באמת רוצה להתגרש?” לפני קבלת ההחלטה, אני ממליץ להתייעץ לפחות עם חבר טוב שמכיר את שניכם. חבר שיוכל ללוות ולתמוך בך בכל תהליך הגירושין. מניסיוני למדתי שעדיף לבחור בחבר שידע לייעץ לך עצות מעשיות ולא תוקפניות. אדם קרוב שיוודא ששניכם לא פועלים באימפולסיביות מתוך התסכולים שאגרתם בשנות הנישואין, או נגררים למלחמות סרק בעקבות עורך דין “קרבי” מדי, שישמח לנפח את שכר הטרחה שלו, על חשבון הרכוש שלך.

כמובן שחשוב שבסופו של דבר ההחלטה תהיה רק שלך. כמו כן, אני ממליץ לא לצאת לדרך לפני שאתה מרגיש שלם לחלוטין עם ההחלטה. אך מהרגע שבחרת להתגרש, חשוב לא להתלבט יותר. ספקות והתלבטויות חוזרות ונשנות יגרמו לנזק גדול ויתישו את הצד השני בתהליך חוזר ונשנה של התעוררות תקוות שווא והתנפצותן המתסכלת, פעם אחר פעם. זהו מהלך מקומם ומעיק שעלול לגרור את בת הזוג לתהליך גירושין אגרסיבי ורווי יצרים מעבר לנדרש..

מדברים עם בת הזוג, או רצים לפתוח בהליך?

האם לשתף את ההחלטתך עם בת הזוג כדי להגיע להסכמות, או לפתוח בהליכי גירושין ללא ידיעתה?
להחלטה זו יש כמה היבטים:

בת הזוג יכולה להבין כי בכוונתך להתגרש ו”לרוץ” להגיש ראשונה את התביעות כדי לצבור יתרון ב”מירוץ הסמכויות” (מרוץ סמכויות מתייחס לשאלה מי הראשון שהגיש תביעה ולאיזו ערכאה).

כמו כן בעצם השיתוף של בת הזוג בכוונתך, אתה חושף את עצמך למסע לחץ ושכנועים שעלולים להשפיע על ההחלטה. זהו עניין רגשי בלבד שאין לו השלכות משפטיות, אך אני ממליץ שתבחן בכובד ראש האם אתה “סגור” על עצמך לחלוטין ואינך רוצה להשאיר ולו חריץ, או פתח צר להשבת היחסים למסלול תקין.

איפה מגישים תביעת ראשונה לבית הדין הרבני או לבית המשפט למשפחה ?

במידה והחלטת לפעול ללא ידיעת בן הזוג, עליך להחליט היכן להגיש את התביעה: האם בבית הדין הרבני (בתנאי ששני הצדדים יהודים), או בבית המשפט לענייני משפחה. כמובן שלכל החלטה יש השלכות משמעותיות.

דעה רווחת ונפוצה היא שלאישה עדיף לפנות לבית משפט לענייני משפחה ואילו לגבר עדיף לפנות לבית הדין הרבני. אך אין הוכחה מכרעת לתיאוריה זו ומניסיוני כל מקרה צריך להיבחן לגופו.

 אסטרטגיה וההליך המשפטי

חשוב להחליט בראשית ההליך על אסטרטגיה, להעלות על דף את כל הנושאים המשמעותיים מבחינתך, ולאחר מכן לדרגם לפי סדר החשיבות. חשוב להחליט האם להילחם על כל נושא ונושא או לוותר בחלק מהנושאים, למען השקט הנפשי שלך וכדי להשאיר אנרגיה לתחומים שבאמת חשובים לך.

חשוב מאוד לבחור עורך דין שיגלה אמפתיה כלפיך, יהיה זמין עבורך גם לאחר שקיבל את שכר הטרחה ויבחר באסטרטגיה הנכונה שתתאים לך (ולא רק לו). עם “דף הנושאים” שהכנת, פנה לעורך הדין ושתף אותו בהתלבטויות.

חשוב לספר לעורך הדין את האמת, את כל האמת. מבחינת עורך הדין, לפעמים ה”אויב” הכי גדול, הוא דווקא אתה – הלקוח ש”שכחת” למסור פרט מהותי.

הילדים לפני הכל :

במהלך הגירושים אני ממליץ שתנהג בכבוד עם הצד השני. עליך לזכור שבבוא היום, לאחר סיום התהליך, תצטרך להמשיך ולהיות הורה משותף וככל שתקדיש זמן רב יותר להתכתשויות ולמריבות מכוערות, כך ילדיכם יפגעו יותר ויזדקקו לסיוע פסיכולוגי ממושך כדי להתמודד עם הנזקים שנגרמו בפרידה.

מחקרים מצביעים על כך שילד להורים גרושים שניהלו הליך ארוך ומכוער יתקשה במערכת הנישואין / הזוגית שלו. לכן, חשוב להכין את הילדים ולהסביר להם את אשר עומד לקרות (כמובן, רק לאחר שבת הזוג כבר יודע על כוונותיכם). המלצתי החמה הנה לפנות לייעוץ מקצועי כדי להתאים את אופן ההסבר לגיל הילדים ובוודאי עורך הדין יוכל להמליץ על מישהו כזה.

המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחת בלבד   

כתב: עורך דין שחר שוורץ, מתמחה בדיני משפחה